Kutyák
Nyulak
Hörcsögök
Tengerimalacok
Patkányok-Egerek
Ugróegerek
Csincsillák
Mókusok
Háziállatok
EXTRÁK!!
Képeslapküldő
Állatos Játékok
Tölsd fel a te házi kedvencedet
EXTRÁK!!
Hírek
Chat
Vadállatok
www.vadallatok.hu
Állatos játékok
Adatlapok
Életrajzok
Veszélyben!!
Képtár
Képtár
Cicák
Viccek
Linkek
Copyright © www.vadallatok.hu 2007 - 2008 Minden jog fenntartva!
Kapcsolat
Google
 
Tulajdonságok
 
Főoldal
Gondoltad volna?
Csoportok
Munkakutyák

Az emberek többfajta kutyát kezdtek kitenyészteni nem haszonelvű célokra - esztétikai okokból, vagy vonzó, nemes fizikai tulajdonságuk miatt. Meglévő agresszív tulajdonságokat is próbáltak kifejleszteni egymás, vagy más állatok - medvék és bikák - elleni harcra tenyésztett kutyákkal.

Mivel a farkasok és az emberek hasonló vadra vadásztak, a paleolitikum embere követhette a vadászó farkasokat, és amikor azok elejtették prédájukat, egyszerűen elvették tőlük. Ez a módszer ugyan elég időigényes, de az ausztrál bennszülöttek még ma is kihasználják a dingók vadásztehetségét. Az első bizonyíték kutyák felhasználására a vadászatban az ókori Egyiptomból származik, ahol domborművek és falfestmények ábrázolnak a basenji fajtához hasonló kutyát - ez mára már teljesen elterjedt vadászeb Afrikában.  A kutyák hosszú évszázadok óta követik a vadászó embert, és sokszor csak minimális betanításra van szükségük, hiszen számukra ez egyébként is természetes ösztön. A sportvadászat az ókori Kína, India, Perzsia és Egyiptom arisztokráciája tette megszokottá, s ezek után terjedt el a középkor Európájában. Továbbra is közkedvelt szórakozás a tehetősebb osztályok számára, habár az utóbbi időben vitatott téma lett Nagy-Britanniában. A kutyák magasan fejlett szaglása segíti őket abban, hogy felkutassák gazdáik számára a vadat. A kutyák vadásztulajdonságai kifejlődtek és megváltoztak, amint az ember más eszközökkel kezdett vadászni. A puska használata például a kutyák cserkésző és begyűjtő technikáját fejlesztette tovább.

A német juhászok kiváló őrző kutyák
Rottweiler
Vadászkutyák
Őrző-védő kutyák

A kutyák - falkatermészetéből adódóan - jelzik a falka többi tagjának az idegenek közeledtét. Amikor a házi kutyák izgatottak vagy nyugtalanok, ugatnak - ellentétben róka fajtársaikkal, amelyek csak nagy ijedségben ugatnak. A kutyák veleszületett, jó futóképessége a tizennyolcadik-tizenkilencedik században arra ösztönözte az embereket, hogy kocsijaik mellett futtassák őket. Amikor a kocsiból az emberek kiszálltak, a kutyák készen álltak gazdáik védelmére. Kétszáz évvel ezelőtt a dalmatát pontosan e célra tenyésztették ki. Fekete-fehér bundája könnyen beleolvad az éjszaka sötétjébe, ezáltal észrevehetetlenné vált az útonállók előtt. A kutyák ma is hasznos őrző- védő állatok. Több országban a rendőri szervek dobermannokat képeznek ki, amelyekkel kitűnően lehet járőrözni, vagy német juhászokat, amelyek megtanulhatnak őrizni, gyanúsítottakat megtámadni, vagy sérülés okozása nélkül tárgyakat erősen megragadni - amíg a rendfenntartó szervek meg nem érkeznek. Nagyon hasznosak nagy területek - mint például repterek - védelmében, mivel gyors futók, ugyanakkor ügyességük miatt be tudnak jutni elérhetetlen helyekre is, és emellett szaglásuk, valamint hallásuk sokkal fejlettebb gazdáikénál.

Harci kutyák

A kutyák hősiesen szolgálták az embereket háború idején is. A nagy testű kutyák természetes védelmezőösztönét kihasználták, a vadabbakat pedig harci kutyaként alkalmazták az ellenség megfélemlítésére és a táborhelyek őrzésére. A spanyol konkvisztádorok masztiffokkal érkeztek az Újvilágba, amelyekkel megfélemlítették az őslakosokat.  Ezenkívül a kutyáknak fontos szerepük volt a hódítások során is, mivel könnyen kiszimatolták a váratlan támadásokat a sűrű erdőben. A spanyolok már 1493-ban felhasználták a kutyák képességeit. A leghíresebb közöttük egy Becerrillo (kis borjú) nevű volt, amely nagy hírnévre tett szert azáltal, hogy annyi embert ölt meg, hogy gazdája fejpénzt kapott áldozatai után. Más konkvisztádorok, mint Hernando Cortés, úgy végezték ki foglyaikat, hogy rájuk uszították "harci kutyáikat".  Kutyákat manapság is képeznek valamelyest elfogadhatóbb háborús feladatok végzésére. A II. világháború alatt a Vörös Hadsereg páncéltörő aknákat szerelt kutyái hátára, és kiképezte őket a német tankok felkutatására. Sajnos a kiképzés alatt nem tanították meg őket a különböző tankok felismerésére, így amikor kieresztették őket a harctérre, válogatás nélkül a szovjet tankokat is célba vették.

A kutyákat valószínűleg először birkák és marhák őrzésére használta az ember. A Kr. e. 5000-ből származó sumér tekercsek a kutyafejű Bau istennőt a nyáj védelmezőjeként tüntetik fel, s az is falószínű, hogy az istennő nevét a kutyaugatás hangjából származtatták. A legelső juhászkutyákat inkább a tolvajok és a ragadozók elriasztására használhatták, mint nyáj terelésére. A terelőkutyák fajtái földrajzi helytől függően változnak. Mivel más és más állatokkal kell foglalkozniuk a legkülönfélébb terepeken, ezért a terelőkutyák általában helyi tenyésztésűek. A durva tibeti masztiff, a magyar kuvasz és komondor, illetve, a pireneusi kutya mind-mind ősi terelő fajták, őket még ma is használják Európa és Ázsia egyes részein, de egyikük sem olyan megbízható, mint például az óangol juhászkutya. Az európai terelőkutyáknál kisebb termetű skót juhász a legelterjedtebb juhászkutya Nagy-Britanniában. A nagyon intelligens Border collie-t a hosszú szőrű skót juhászból tenyésztették ki. Ausztráliában tenyésztették ki a kelpie-t, egy energikus munkakutyát, amely képes kibírni a durva terepet és a nagy hőmérsékleti különbségeket is.

A kutyák természetes viselkedéséhez hozzátartozik a futás. A kutyaversenyek már a rómaiak idejében megkezdődtek. E sportot a mai napig űzik agarakkal és whippetekkel. Műnyulas agárverseny először 1876-ban volt Nagy-Britanniában, de hamar vége szakadt, az állatok egymáshoz túlságosan közel értek célba. Az első világháború után egy oklahomai farmer szabadalmaztatott egy mechanikus nyulat, amit körpályára szerelt, így ezek után az agárversenyek közkedveltek lettek, s 1924-ben újra megjelentek Nagy-Britanniában. A versenyszerű szánhúzás Alaszkában az 1880-as években kezdődött, amit szibériai huskykkal és alaszkai malamutokkal űztek. Ez a mai napig kivételesen népszerű sport Észak-Amerikában és Európa északi részein, olyannyira, hogy a versenyzés a havas időszak után is folytatódik úgy, hogy a szántalpakra görkorcsolyákat szerelnek fel. Ahogy a kutyaiskolák egyre fontosabb szerephez jutottak, a kutyaversenyek is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Ezeken a versenyeken a kutyák bemutathatják képességeiket, és ha ügyesek, díjakat és címeket is nyerhetnek. A verseny legmagasabb szintjén nyomkövető és szaglási tesztekkel teszi próbára az ebek képességeit.    

Alaszkai malamut
Ausztrál pásztorkutya
Masztif
1 2 /oldal
1 2 /oldal
Terelőkutyák
Versenykutyák